NielsenIQ: Нова реальність FMCG-ринку

Протягом останнього року ринок товарів FMCG в Україні та світі був змушений швидко адаптуватися до нових реалій, трендів і тенденцій. У цей період компанія NielsenIQ фіксувала зміни важливості критеріїв вибору магазину. І якщо останні кілька років головним атрибутом в цьому напрямку було правильне співвідношення ціни і якості, то тепер це зручність – можливість здійснювати покупки і наявність всіх необхідних товарів в одному магазині. Причиною зміцнення позицій даної тенденції стало те, що у зв’язку з карантином ми суттєво зменшили кількість походів в магазин і виходи з дому загалом, тому виросла потреба в їх якості.

З появою у 2021 році нових правил гравці галузі як і раніше зможуть максимізувати ріст, встановивши правильні цілі та рішення, списком яких ділимося нижче.

Коректний асортимент

Аналізуючи ринок в Україні, можна спостерігати тенденцію того, що менше 20% в кожній категорії роблять 80% продажів. Відсоток тих SKU (ідентифікатор товарної позиції), які роблять ці продажі, скорочується. При цьому основний асортимент зростає швидше ніж категорія, решта падає або зростає не так швидко.

Так, грамотне планування є важливою складовою роботи з асортиментом. Особливу увагу варто звернути на те, щоб асортимент відповідав потребам і трендам, які є актуальними на ринку сьогодні.

Інноваційний розвиток

Згідно з дослідженням NielsenIQ (Shopper Trends 2020) кожен четвертий споживач готовий до експериментів. При цьому в 2020, навіть з урахуванням всіх викликів року, цей показник зріс і склав 27 відсоткових пунктів (далі в. п.), що на два в. п. вище ніж в 2019 році. Разом з цим відсоток тих покупців, які готові пробувати щось нове рідше, впав до 13%, що на шість в. п. нижче ніж в 2019 році. Це свідчить про важливість інновацій, але при цьому не варто забувати і про грамотний підхід до їх запуску.

У 2020 році інновації, зокрема, були драйверами зростання ринку. Історія демонструє як бренди, які зберігають фокус і продовжують впроваджувати інновації у важкі для економіки часи, стають сильнішими. 2021 рік не стане винятком, бренди як і раніше будуть перемагати, пропонуючи інноваційні продукти, орієнтовані на здоров’я і ефективність. Так, згідно з дослідженням NielsenIQ Global Consumer Confidence Survey 2020 року, найбільш успішні європейські інновації (52%) – це продукти з характеристиками усвідомленого споживання:

● На рослинній основі
● Натуральні
● Вегетаріанські
● Органічні
● Без шкідливих домішок
● Екологічні

При цьому у 2020 році до вище перерахованих характеристик додалися теми ментального здоров’я, соціального здоров’я, імунітету, здорового харчування, занять спортом і рецепти приготування здорової їжі.

Підтримка преміум-сегменту

Українці залишаються чутливими до ціни. 8 з 10 жителів України помічає зміну ціни (NielsenIQ Global Survey on Consumer Sentiment During the Pandemic). При цьому 55% почали купувати дешевші бренди. У 2021 році покупці продовжать шукати альтернативи дорогим продуктам, акцентуючи увагу на більш вигідних пропозиціях і продуктах власної торгової марки, принаймні, для своїх повсякденних кошиків. Відсоток тих, хто переходить на дешевші продукти все ще високий, але при цьому відзначається падіння цього показника, яке відбувається внаслідок економії на відпустках і покупці дорогих товарів. Що стосується імпульсних покупок, тут же все навпаки – споживач готовий витрачати гроші і таким чином тішити себе і викликати позитивні емоції.

Так, 2021 рік відкриває можливості для преміумізаціі. Дані NielsenIQ свідчать про те, що преміум все ще залишається актуальним серед продовольчих категорій. Особливо помітним зростання преміального сегменту стало внаслідок продажів таких категорій як корм для тварин, молоко, кава і шоколад, де цінується якість і вже знайомі споживачеві характеристики продукту.

Промо – не єдиний вихід

Промо продовжує бути одним з ключових драйверів ринку FMCG в Україні, а його частка (43%) в загальних продажах вища, ніж в інших європейських країнах (для прикладу Італія – 28%, Німеччина – 23%, Іспанія – 20% тощо). Так відбувається через те, що 80% споживачів в Україні – промохантери. При цьому в 2020 році промо почало впливати не тільки на вибір бренду, але і каналу.

У роботі з промо завжди потрібно пам’ятати, промо – не єдиний інструмент зростання продажів. Не варто йти виключно в промо, важливо звертати увагу на тренди, які є на ринку, додаткові характеристики і цінності продукту, які вже полюбив споживач.

Технологічний розвиток

2020 рік став головним драйвером онлайн-каналу, де економія часу і закрита потреба піклування про здоров’я вплинули на те, що споживач став більш відкритим для пошуку товарів і здійснення покупок. Омнішопери, коло яких постійно розширюється, продовжать використовувати онлайн-канал як важливий спосіб пошуку товарів, вивчення і порівняння цін, асортименту. Цілком закономірно, що нові технології, незалежно від того, як будуть розвиватися події з карантином, дозволять примножити можливості омніканального зростання. При цьому важливо дати споживачеві вибір омніканальності, можливість легко змінювати канал і робити вибір.

“2020 рік був непростим для FMCG-ринку, але навіть з урахуванням цього ми спостерігаємо його ріст в порівнянні з 2019 роком (хоча і відзначаємо, що він сповільнилося). Позитивний результат не обійшовся без грамотного планування, яке лежить в основі будь-якого року, але 2021 дійсно цього потребує. Плануючи поточний рік, звертайте увагу на тренди і потреби, які виникли у наших споживачів через зміну їх стилю життя. Також пам’ятайте, що інновації та коректний асортимент будуть залишатися ключовими драйверами зростання” – коментує Ірина Гарслян, директор стратегічного розвитку NielsenIQ Україна та Білорусь.

Про NielsenIQ

NielsenIQ — провідна глобальна компанія, що надає найбільш повну та об’єктивну інформацію про поведінку споживачів. Наші передові платформи для обробки даних і потужні аналітичні можливості дозволяють найбільшим ритейлерам і виробникам товарів широкого вжитку (FMCG) приймати сміливі, впевнені рішення.

За допомогою багатого набору даних, вимірюючи продажі онлайн і офлайн, NielsenIQ допомагає клієнтам отримати перспективний погляд на поведінку споживачів і поліпшити бізнес-результати у всіх каналах продажів. Наш відкритий підхід до інтеграції даних робить можливим створення найвпливовішого в світі набору даних про споживачів. NielsenIQ — джерело достовірних знань.

NielsenIQ належить приватному інвестиційному фонду Advent International і присутній в майже 100 країнах світу, на які припадає 90% світового населення. Більше інформації на сайті nielseniq.com.

Ольга Настояща
Фахівець з комунікацій NielsenIQ Україна